Székely, Székelyföldi vagy Góbé?
A védjegy a fontos, vagy az, hogy ne török krumplit áruljanak székely pityóka helyett a székelyföldi boltokban?
A válasz sejthető. Mindenesetre az a törekvés, hogy a székelyföldi vásárló a székelyföldi termelők által előállított minőségi termékét vegye meg, és ne bánáti száraztésztát, bákói lisztet, vagy máramarosi tejfölt, nem újkeletű törekvés.
A Gazda Zoltán vezette Székelyföldi Termék Egyesület ugyanis EU védjegyoltalomra jelentette be a „Székelyföldi Termék” ábrás megjelölést, amely 2009. március 3-tól védett az EU valamennyi tagállamában.
Mindazonáltal Hargita Megye Tanácsának sikerült bejegyeztetnie a Székelyföldi márkanevet a Román Hivatalnál, és sajtóértesülések szerint használni is kívánják a közeljövőben.
A mintegy 18 áruosztályban oltalmat élvező ún. együttes védjegy – ingyenes – használatára vonatkozó engedélyt a termelőket, gyártókat és szolgáltatókat tömörítő szervezet bocsátja majd ki. Az elbírálásnál alapvető kritérium, hogy az illető termék Székelyföldön előállított, lehetőleg helyi alapanyagból készült, minőségi áru legyen. Hargita és Kovászna megyén (a szűkebb értelemben vett Székelyföldön) kívül Maros, Bákó és Neamţ megye néhány településének termelői is kérvényezhetik a védjegyhasználatot bármilyen – és nem csak a tradicionális, hanem bármilyen minőségi, Székelyföldön előállított – termékre.
Kétségkívül örömmel nyugtáznánk, ha mielőbb „saját márkás” kürtőskalácsot, makarónit, házicsokit és fagereblyét találnánk a székely boltokban.
Forrás: